آیا میدانستید؟

  • مطابق آمار، 43 درصد از تجاوزها بصورت گروهی و 57 درصد از آنها بتنهایی انجام گرفته اند. (قاصد نیوز- 1390)
  • بررسی‌ها نشان می دهند که 65 درصد از متجاوزان اقدام به ربودن قربانیان کرده‌اند. در 20 درصد از موارد، متجاوزان در پوشش راننده تاکسی و مسافرکش و در 15 درصد در پوشش انواع مامور (کارشناس شهرداری، مامور اداره گاز، مامور نیروی انتظامی و...) اقدام به ربودن قربانی و تجاوز کرده‌اند. (قاصد نیوز - 1390)
  • بیش از 30درصد از قتل‌های کشور خانوادگی‌ هستند. (مدرسه فمینیستی- 1389)
  • 36 % از قتلهای خانوادگی بر اثر اختلافات خانوادگی و 21% ناشی از مسائل اخلاقی است. (هرانا- 1389)
  • %90 از موارد قتل والدین توسط فرزندان، بدلیل مصرف مواد روانگردان صنعتی واقع شده است. (هرانا- 1389)
  • در 18% از قتل‌های خانوادگی زنان توسط شوهران خود بقتل رسیده اند. (هرانا- 1389)
  • خشونت؛ عامل عمده خودسوزی زنان در افغانستان است. (بی‌بی‌سی فارسی-1391)

خشونت، تقدیر انسان نیست!

خشونت گونه ای واکنش رفتاری در اجتماع است که موجب آزار و اذیت ، تهدید و یا وارد شدن هرگونه صدمهٔ روحی، روانی‌ و البته فیزیکی‌ می گردد. این پدیده هیچ گونه استثنایی ندارد و شامل همه افراد، اعم از مرد و زن می شود.

ادامه مطلب خشونت، تقدیر انسان نیست!

خشونت، تقدیر انسان نیست!

خشونت گونه ای واکنش رفتاری در اجتماع است که موجب آزار و اذیت ، تهدید و یا وارد شدن هرگونه صدمهٔ روحی، روانی‌ و البته فیزیکی‌ می گردد. این پدیده هیچ گونه استثنایی ندارد و شامل همه افراد، اعم از مرد و زن می شود.

خشونت میتواند از درون بنیان خانواده آغاز و به سطح کلان جامعه تسری بیابد. قربانیان این ناهنجاری، هر رده سنی‌ را در بر می گیرند. کودکان خردسالی که قربانیان خشونت نا آموزگاران نابخرد می شوند، قربانیان تجاوز، زنان بی پناهی که آماج خشونت رفتاری/ کلامی و یا فیزیکی قرار می گیرند، همه و همه نمونه هایی از گستره وسیع این آسیب رایج در تمامی جوامع، اعم از صنعتی و یا مذهبی می باشند.

بنا نداریم که در نگاه به این ناهنجاری بد فرجام، نگاهی یکسویه به گروه و یا جنسیتی خاص داشته باشیم، اما این واقعیتی غیرقابل کتمان است که خشونت علیه زنان بعنوان آسیب پذیرترین قشر جامعه، قسمت اعظم نگاه ما را به خود معطوف خواهد کرد.

خشونت علیه زنان نوعی بیماری جهانی‌ است که در سکوت پیشروی می‌کند و همه ملیت‌ها کم و بیش به آن مبتلا هستند.

در اکثر جوامع بشری خشونت علیه زنان به چند شکل دیده می شود،

۱ خشونت فیزیکی،‌ روانی و جنسی‌ که در خانواده رخ می دهد.

۲ خشونتی که توسط دولتها روی می دهد، مثل تبعیض جنسیتی و شغلی‌.

۳ خشونتی که در جامعه ظاهر میشود: مانند تجاوز، مزاحمتهای در محیط کار یا خیابان و…

عوارض روانی‌ خشونت بطور عام شامل اضطراب، افسردگی، ترس، کاهش اعتماد به نفس، مشکلات جنسی‌، وسواس، اختلال در خوردن و آشامیدن، اختلال در خواب می باشند و مشکلات فیزیکی‌ آن به صورت شکستگی، وارد شدن آسیب به اندامهای داخلی‌ بدن، خودکشی‌، قتل‌ و… نمود پیدا می کنند.

خشونت علیه زنان علاوه بر ایجاد مشکلات فردی، مشکلات اجتماعی بسیاری نیز به همراه دارد. اثر خشونت فیزیکی‌ معمولا قابل مشاهده است. اما در مقابل آن خشونتهایی وجود دارند که اثر مخرب آنها به چشم نمی آید اما تحملش بسیار دشوار است، مانند چشم چرانی، انتقاد کردن به طور مداوم، جدا کردن زن از دوستان، خانواده و فرزندان و…. وادار کردن زن به ترک خانه، تهمت زدن، وادار کردن زن به پوشیدن پوششی خاص بدون رضایت قلبی.

به علت گستردگی خشونت و تبعات ناشی از آن، پنهان نگاه داشتن خشونت و پرهیز زنان از واکنش فعال نسبت به آن، یکی‌ از مشخصات خشونت علیه زنان در تمام جوامع است. در فرهنگ خاص‌ جامعه ایران نیز، زنان تا به اصطلاح کارد به استخوانشان نرسد لب به اعتراض باز نمی کنند. در نظام فکری مرد سالار، خشونت مردان در خانواده طبیعی محسوب میشود و به زنان یاد می دهند که زن با لباس سفید به خانه بخت میرود و با کفن سفید از آن بیرون می آید. بدیهی‌ است که برای داشتن جامعه ای سالم و افرادی متعادل، نمی توان بر روی  روابط خشونت آمیز در درون خانواده سرپوش نهاد.

برای رفع این مشکل با اطلاع رسانی در مورد معضل خشونت بصورت کلی و همچنین علیه زنان بطور خاص در این مسیر گام بر می داریم:

۱ آموزش: افزایش آگاهی‌ زنان سهمی بسزا در کاهش خشونت خانگی دارد. از آن جا که در ابتدا، زنان بعلت عدم شناخت کافی‌ از حقوق خود و عدم تسلط به مهارتهای ارتباطی، “خشونت پذیر” میشوند، لذا آموزش زنان در ایرانی آباد بسیار حائز اهمیت است.

۲ تغییر الگوی قانونی

۳ بستر سازی فرهنگی ازطریق آشنایی با فرهنگ کتاب مقدس

سوء استفاده جنسی از مردان

19 اكتبر 2012

عمل تجاوز و تحقیر جنسی می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و مردان نیز از این امر مستثنی نیستند. این اتفاق برای پسربچه ها و مردان نیز رخ می دهد و هیچ ربطی به نژاد، طبقه اجتماعی، سن، مذهب، … (ادامه…)

بمانم یا بروم؟

12 اكتبر 2012

زنی که از لحاظ احساسی یا فیزیکی مورد آزار قرار دارد، باید وظیفه مسیحی و کلام خداوند را با آنچه که در اینجا بیان می کنیم بسنجد و در نهایت تصمیم بگیرد که آیا در این رابطه بماند یا نه… … (ادامه…)

آزاد و رها از زخم کهنه سالها

27 ژوئن 2012

تمام وجودش آکنده از بغض و تلخی سالهای رفته بود و قلبش زخمی از سوء استفاده و ظلم نامردمان. زنی جوان در آستانه بیست سالگی. از دوره کودکی، نوجوانی و جوانی خود جز درد چیزی به یاد نداشت و تعداد … (ادامه…)

با زخم های درونی تجاوزی که به من شده چه کنم؟

27 ژوئن 2012

افرادی که مورد تجاوز قرار می گیرند مدت زیادی را با این موضوع درگیرمی مانند، شاید دهه ها از این موضوع بگذرد، اما احساسات آنها شفا نمی یابد. مخصوصأ زخمها و دردهای دوران کودکی و نوجوانی در تمامی عمر همراه … (ادامه…)

تعریف تجاوز جنسی

27 ژوئن 2012

تجاوز وقتی صورت می گیرد که فردی توسط شخص قویتر و یا مسن تر از خود، برای ارضای آن شخص مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرد، در حالیکه فرد مورد تجاوز راضی به برقراری رابطه نبوده است. سوء استفاده … (ادامه…)

چگونه بر افکار مخربی که باعث ایجاد خشم می شوند غالب شوم؟

27 ژوئن 2012

 در ابتدا باید بدانیم که هر کدام از ما درگیر این نوع نبردهای روحانی هستیم. گاهی، برخی از ما بدلیل افکاری که خیلی هم درست نیست دچار خشم می شویم. در واقع خشم مثل همه گناهان دیگر از افکار ما … (ادامه…)

خشونت روانی و سؤ استفاده احساسی

27 ژوئن 2012

استاندارد شیوع افسردگی در میان زنان جهان به گزارش ایرنا پنج تا هفت درصد است، این در حالی است که میزان افسردگی در زنان ایرانی چهار برابر بیش از حد جهانی است و در این میان خشونتهای کلامی تاثیری بسزا … (ادامه…)

صفحه 1 از 212
.... ارزش او از جواهرات هم بیشتر است