افزایش زنان معتاد به مواد مخدر، زنگ خطرها در ایران

13 فوریه 2015

به عنوان یک زن جوان، با هوش و بلند پرواز، مهسا می توانست به عنوان یک مدل زن مدرن ایرانی باشد .اما او در سن ۳۰ سالگی به عنوان یک معتاد به مواد مخدر است . تحصیلات عالیه دارد اما معتاد به انواع مواد مخدر دست ساز مانند متامفوتامین، متادون، مسکنها و هروئین است .

اعتیاد به مواد مخدر در ایران موضوع جدیدی نیست .مصرف تریاک به عنوان ماده مخدر به قرن هفدهم بر می گردد و این کشور به عنوان بالاترین مصرف کنندگان تریاک سابقه تاریخی دارد و شاید علت آن مسیر عبور این ماده مخدر از افغانستان به اروپا است.

حداقل ۶ میلیون از ۷۷/۷۷ میلیون ایرانی دارای مشکل اعتیاد گزارش شده اند.

شیشه که در واقع کریستالهای متامفتامین است به عنوان دومین ماده مخدر مورد استفاده شناخته می شود و افراد جوان برای فراموشی شرایط نابسامان اجتماعی و اقتصادی از آن به عنوان راه فراری استفاده می کنند.

اولین بار این مشکل توسط زهرا بنیانیان در سال ۲۰۱۱ گزارش شده است. ایشان که به عنوان مسئول امور زنان و خانواده بودند اعلام کردند که تعداد زنان معتاد رو به افزایش است، در حالیکه سن اعتیاد رو به کاهش می رود. ایشان دلیل این امر را تضادهای فرهنگی ناشی از استفاده از اینترنت و وسایل ارتباط جمعی که باعث سرکشی در مقابل نظام سنتی و اسلامی می باشد را عنوان کردند. به عنوان مثال میزان طلاق در ایران رو به افزایش است در حالیکه تولد نوزادان رو به کاهش می رود.

از طرف دیگر رژیم اسلامی باعث دسترسی بیشتر زنان به تحصیلات عالیه شده است به طوریکه ۶۰ در صد فارغ التحصیلان دانشگاهها را زنان تشکیل می دهند. اما زنان خود را گرفتار در تضاد افزایش آزادی و نظامهای محافظه کار سنتی می بینند.

دختران و پسران جوان زیر ۲۵ سال از حقوق برابر اجتماعی و تحصیلی لذت می برند، در حالیکه دختران با توجه به اینکه مسئولیتهای بیشتری خواهند داشت، آیندۀ تیره تری را نسبت به پسران پیش رو دارند. این جملات توسط امیر حسین یزدانی استاد دانشگاه در رشته روانشناسی بیان شده است.

مهسا به عنوان سمبل این مشکل اجتماعی است. او میگوید که “رویاهای بزرگی داشتم، اما همه تخریب شده اند.”او به عنوان یک دانش آموز بر جسته از یک دبیرستان خیلی خوب فارغ التحصیل شده، در حالیکه خانواده اش در سن ۱۸ سالگی او را وادار به ازدواج کردند. آنها صاحب یک فرزند پسر از این ازدواج شدند. اما بعد از یکسال جدا شده اند و مهسا پس از آن به مواد مخدر روی آورد. شوهر سابق او باعث ممانعت دیدار او و پسرش شد.

مهسا در رشته روانشناسی دانشگاه درس خواند اما اکنون در یک مرکز ترک اعتیاد در تهران بستری است که هزینه هر روز آن ۳۷ دلار است. بعد از ۵ ماه او پاک شده است اما احساس ترس از فشارهای اجتماعی باعث ممانعت بازگشت او به نزد خانواده اش در اراک شهری سنتی در مرکز ایران شده است.

او میگوید: “من در مرکز می مانم و امید دارم خانواده همه چیز را فروخته به تهران بیایند “. او ساپورت مشکی تنگ، به همراه یک پیراهن مردانه سیاه و آرایش غلیظ و ناخنهایی با لاک نارنجی دارد. “در آن شهر کوچک همه می دانند که من معتاد بودم. من به این علت احساس شرم دارم و به همین علت خانه را ترک کردم”. مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند که در ماههای اخیر میزان اعتیاد به میزان قابل توجهی بالا رفته است.

میزان زنان معتاد در سال ۲۰۰۷ حداقل دو برابر شده است. میزان زنان معتاد ۳/۹ درصد عنوان شده و ۵۰ درصد این زنان اولین بار ماده مخدر را در سنین ۱۵- ۱۹ سالگی مصرف کرده اند.

عباس دیلم زاده ، رئیس NGO مبارزه با مواد مخدر آسیا اعلام می کند که امکانات جامعه برای کمک به ترک اعتیاد زنان معتاد مفید نبوده است. او اعلام می کند که ما متاسفانه مراکز ترک اعتیاد کافی و برنامه های مفید و سازنده برای زنان نداریم و در جامعه نیز هیچ برنامه ای که امنیت این زنان را تأمین کند وجود ندارد. برخی از متخصصین عنوان کرده اند که این موضوع به این علت است که زنان به عنوان اولویت پایین تری در مقایسه با مردان هستند زیرا تنها ده درصد از معتادین در ایران زن هستند.

اما زهرا بنیانیان در این رابطه اعلام کرد که اگر چه میزان اعتیاد در زنان به تعداد مردان نیست، اما اگر مردان را به عنوان سقف برای حفاظت خانواده در نظر بگیریم زنان مانند ستونهایی هستند که خانواده را در کنار هم نگاه می دارند. اگر ستونها سقوط کنند، سقف هم سقوط می کند و در نتیجه هیچ خانه ای برای زندگی وجود نخواهد داشت.

 

برگرفته از:

Financial Times

ترجمه: گلناز

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

*

.... ارزش او از جواهرات هم بیشتر است