ایران با بحران سوء مصرف مواد مخدر مواجه است

13 فوریه 2015

 

• حداقل ۶ میلیون از ۷۷/۷۷ میلیون مردم در ایران دارای مشکل اعتیاد هستند .

• اعتیاد به شیشه در همه طبقات اجتماعی دیده می شود .

• اکثر زنان تحصیل کرده در تضادهای فرهنگی بین فرهنگ داخل خانه و خارج خانه دچار سردرگمی هستند .

• در نسل جوان مقاومت بالایی نسبت به قوانین سخت اسلامی وجود دارد .

ایران اکنون با مشکل بالا رفتن اعتیاد در زنان جوان و تحصیل کرده دست و پنجه نرم می کند. طبق آمار منابع رسمی ۶ میلیون از ۷۷/۷۷ میلیون جمعیت ایران دچار مشکل اعتیاد هستند و اعتیاد به شیشه در میان همه طبقات اجتماعی دیده می شود .

 

آمار بالای زنان جوان و تحصیل کرده معتاد به کریستال: در تصویر فوق دو زن را مشاهده می کنیم که در یکی از مراکز ترک اعتیاد بستری هستند.

 

شیشه بعد از تریاک دومین ماده مخدر مورد استفاده در ایران است که دلیل استفاده از آنها به طور عمده فرار و به فراموشی سپردن مشکلات اقتصادی و اجتماعی عنوان شده است.

این مشکل ابتدا در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از مشکلات بحرانی توسط زهرا بنیانیان مسئول جلوگیری از اعتیاد در زنان و خانواده ها مطرح شد. آنطور که مجله اقتصادی تایمز عنوان کرده است: تعداد زنان متأهل که دچار اعتیاد هستند رو به افزایش است و سن شروع اعتیاد در ایران به سرعت روبه کاهش است. در حالیکه اعتیاد در افراد با میزان تحصیلات بالا رو به افزایش می باشد.

زهرا بنیانیان اعلام کرد که دولت باید برای جلوگیری از اعتیاد زنان تصمیماتی اتخاذ کند. اعتیاد به مواد مخدر همراه با پیشرفت اینترنت و وسایل ارتباط جمعی افزایش پیدا کرده است. نسل جوان از زیر بار رفتن به قواعد سخت اسلامی شانه خالی می کنند که معمولا توسط خانواده هایشان اعمال می شود و در عوض خود به رفتارهای مدرن غرب گرایش دارند. در سالهای اخیر میزان ازدواج و تولد نوزادان به شدت کم شده و در عوض میزان طلاق به سرعت رو به افزایش است.

امیر حسین یزدانی استاد جامعه شناسی اعلام کرد دختران و پسران جوان زیر ۲۵ سال بشدت به حقوق مساوی زن و مرد در زمینه های اجتماعی و تحصیلی اعتقاد دارند. اما زنان آیندۀ مبهم و تاریکتری را معمولا در انتظار دارند، در حالیکه مسولیتهای زیادی نیز در پیش رو دارند.

او اعلام کرد زنان با تحصیلات بالا از شغلهای برابر با مردان نمی توانند لذت ببرند چون از طرفی باید مانند زنان سنتی به امور خانواده و خانه برسند.

زنی به نام مهسا یکی از نمونه های این مشکلات اجتماعی است. اوکه در دبیرستان خوبی تحصیل کرده بود و در سن ۱۸ سالگی مجبور به ازدواج شده بود، طلاق گرفته و پس از طلاق به اعتیاد رو آورده بود. علیرغم تحصیلات روانشناسی در دانشگاه، پارسال در مرکز ترک اعتیادی در تهران بستری شد که هزینه آن ۲۴ پوند در روز بود.

منابع رسمی اعلام کرده اند میزان اعتیاد در هشت سال گذشته دو برابر شده است. بیش از ۵۰ درصد زنان اولین بار مصرف مواد مخدر را در ۱۵ تا ۱۹ سالگی تجربه کرده اند. برخی متخصصان اعلام کرده اند که این به آن علت است که زنان به عنوان الویت پایین تری از مردان در جامعه در نظر گرفته شده اند.

 

زنی به نام صبا که معتاد به شیشه است، منتظر تلفن از سوی خانواده خود در مرکز ترک اعتیاد در تهران است. خانواده صبا و دو فرزندش نیز معتاد به مواد مخدر هستند.

 

 

 

 

گروهی از زنان در دوره های ترک اعتیاد و در مرکزی در تهران گرد آمده اند.

 

 

 

 

 

 

 

برگرفته از:

Daily Mail

ترجمه: گلناز

 

پاسخ دهید

*

.... ارزش او از جواهرات هم بیشتر است