آیا میدانستید؟

  • در کمتر از یکسال 458 ازدواج زیر ۱۴سال در استان هرمزگان ثبت شده است. ( مدرسه فمینیستی- 1389)
  • 4 میلیون‌ کودک کار در ایران وجود دارد. ( رادیو زمانه -1389)
  • نهصد هزار کودک متاهل در ایران وجود دارد!!! (بامداد آنلاین- 1390)
  • برخي از کودکان در کارگاه هاي توليدي کوچک به ازاي 30 الی 40 ساعت کار، فقط 12 هزار تومان دستمزد دریافت می کنند. (ابتکار نیوز- 1388)
  • بر اساس آمار انجمن دفاع از حقوق کودکان در سال هشتاد و پنج 60% آزارهای وارده بر کودکان کار توسط پدر، 20% مادر، 10% نامادری، 7% مسؤولان‌ مدارس و 3% توسط ناپدری بوده است. (ابتکار نیوز- 1388)
  • معاون امور اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، از وقوع هفت هزار مورد کودک ‌آزاری طی سال گذشته (90 شمسی) در کشور خبر داد. (مهر نیوز- 1390)

پاسداری از کودکان، حفاظت از فرداها…

ما در این بخش به بررسی‌ مسائل آموزشی و روانشناسی‌ کودک از دیدگاه کلام خدا و همچنین به بررسی‌ مسائل حقوقی کودکان میپردازیم.

در بحث حقوق کودکان معضل هایی که جامعه امروز ما با آن دست به گریبان است شامل مواردی چون کودکان کار، تجاوز به کودکان و … را بازنگری می کنیم.

ادامه مطلب پاسداری از کودکان، حفاظت از فرداها…

پاسداری از کودکان، حفاظت از فرداها…

ما در این بخش به بررسی‌ مسائل آموزشی و روانشناسی‌ کودک از دیدگاه کلام خدا و همچنین به بررسی‌ مسائل حقوقی کودکان میپردازیم.

در بحث حقوق کودکان معضل هایی که جامعه امروز ما با آن دست به گریبان است شامل مواردی چون کودکان کار، تجاوز به کودکان و … را بازنگری می کنیم.

در بخش روانشناسی‌ کودک آشنایی پیدا می کنیم که یک کودک چگونه می‌آموزد، محیط و رفتارهای اطرافیان چه تأثیری در رشد وی دارد و بطور کلی مراحل رشد یک فرد از دوران نوزادی تا بلوغ و همچنین مسائلی را که علل بروز افسردگی و مشکلات روحی و رفتاری در کودکان می باشند را بررسی می کنیم.

خانواده امن ترین محیط بشری شناخته میشود اما متاسفانه در سالهای اخیر پدیده خشونت جنسی و تجاوز به کودکان در خانواده اگرچه پدیده جدیدی هم نیست، روند صعودی داشته و بسیاری از کودکان در خانواده هایی که تحت سرپرستی ناپدری هستند مورد هتک حرمت قرار می گیرند و در اکثر موارد مادر و فرزند به علت وابستگی مالی به مرد خانواده و فقدان فریادرسی بی غرض و ترس از آبروریزی سکوت می کنند.

مواردی هم که پرونده ای در دادگستری مطرح شده است خبر آنها هرگز در رسانه ها منعکس نمی شود. طبق آماری که روزنامه رسالت منتشر کرده است در سال هشتاد و هشت، چهار هزار پرونده در خصوص تجاوز برادر به خواهر و هزار و دویست پرونده در رابطه با تجاوز پدر به دختر در دست بررسی است و البته این آمار تنها بخشی از میزان تجاوزهای خانگی را در بر می گیرد و مواردی را که مربوط به تجاوز دیگر خویشاوندان می شود ذکر نشده است. گفتنی است که تعدادی از قربانیان پس از مورد تجاوز قرار گرفتن وادار به تن فروشی از سوی پدر و یا برادر شده اند.

از طرفی‌ طبق آمارهای موجود بیش از ۲۵۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله در کشورهای در حال توسعه مشغول به کار هستند، روزنامه اعتماد ملی‌ در سال ۱۳۷۵ اعلام کرد که در حدود ۲۸۰ هزار کودک در سنین مابین ۱۰ تا ۱۴ سال در کشور ما مشغول به کار بودند. این کودکان از نظر تغذیه و بهداشت در شرایط بسیار حادی به سر می‌بردند و به دلیل عدم برخورداری از امکانات آموزشی به راحتی‌ می‌توانستند در اختیار باندهای سرقت و یا باندهای توزیع مواد مخدر یا فحشا قرار بگیرند.

اگر این کودکان آموزش ببینند و از حقوق خود آگاه باشند و علیرغم شرایط تحمیلی، آینده ای بجز تباهی مطلق برای خود متصور باشند میتوانند سرنوشت خود را تا حد قابل توجهی تغییر دهند.

هدف از این بخش آموزش و اطلاع رسانی به والدین و بالابردن سطح اطلاعات عمومی‌ جامعه، و همصدایی با این قشر بی‌ پناه است.

مشکل سوء تغذیه کودکان ایرانی

5 مارس 2014

یکی از مسائل مهم مرتبط با سلامت کودکان، مساله سوء تغذیه است. نماینده سازمان یونیسف در ایران در سال 1386 از افزایش میزان سوء تغذیه در کودکان ایرانی خبر داد که در مناطق سیستان و بلوچستان و کرمان حاد توصیف … (ادامه…)

محافظت از کودکان در مقابل سوء استفاده جنسی

3 مارس 2014

تصور اینکه فرزندمان مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرد، یکی از بدترین کابوسها برای هر پدر و مادری است. به همین منظور در اینجا چند توصیه برای محافظت از فرزند شما داریم:   – از فرزند خود بشنوید: وقتی فرزندتان … (ادامه…)

مادران تنها

3 مارس 2014

توصیه هایی به مادران تنها برای تربیت فرزندان شاد و سالم   “مادر تنها” بودن باری سنگین بر دوش هر زنی است، باری که بسیاری از زنان بدون آنکه حق اتنخاب داشته باشند بر شانه های خسته خود حمل می … (ادامه…)

“لولو”ها فقط در قصه ها نیستند!

24 فوریه 2014

خشونت خانگی بویژه کودک آزاری در دنیای امروزین ما، در جهانی که محیط خانه می باید پناهگاهی امن باشد تا ساکنانش در آن بیاسایند و خستگیها و رنجهای ناشی از دشواریهای محیط بیرون خانه را به فراموشی بسپارند تبدیل به … (ادامه…)

کودکان و اعتیاد به بازیهای کامپیوتری

24 فوریه 2014

برخی از والدین فکر می کنند که به این صورت حداقل بچه آنها در خانه می ماند و به محیط خطرناک خارج از خانه نمی رود که شاید برای والدین شاغل خیلی هم گزینه بدی بنظر نیاید. برای برخی از … (ادامه…)

خواهر یا برادر جدید!

20 فوریه 2014

وقتی که نوزادی به دنیا می آید، دوستان و آشنایان و همه اقوام برای دیدن او به منزل شما می آیند و سیل هدایا بسوی طفل نو رسیده سرازیر می شود و وی در واقع تبدیل به مرکز توجه همگان … (ادامه…)

همراه با فرزندتان دعا کنید

20 فوریه 2014

یکی از واقعیتهای اجتناب ناپذیر در زندگی فرزندانمان مواجه شدن آنها با روزهای تاریک و راههایی باریک است. همچنان که در متی باب 7 آیه 14 آمده ما وظیفه داریم که برای فرزندانمان در دعا بایستیم تا آنان در این … (ادامه…)

صفحه 1 از 212
.... ارزش او از جواهرات هم بیشتر است