آیا می دانستید که:

  • بعلت تبعیض فرهنگی و اجتماعی سوء رفتارهای جنسی و جسمی در زنان ایرانی بیشتر از مردان است. ( مدرسه فمینیستی - 1389)
  • حداقل ۴۸۸ نفر در سال ۲۰۱۱ به اتهام ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شده اند. (سازمان عفو بین‌الملل - 1390)
  • بیش از 50 درصد فروشندگان کلیه در رده سنی 25 تا 26 سال قرار دارند. (فردا نیوز- 1388)
  • ایران دارای بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در جهان است. (رادیو فردا - 1390)
  • تعداد کل اعدام ‌شدگان سال 2011 در ایران بالغ بر 600 نفر بوده است. (سازمان عفو بین‌الملل - 1390 )
  • جمعیت پنجاه میلیون نفری فقرا در ایران وجود دارد. (رادیو زمانه - 1391)

پژواک حقوق بشر در ایران…

در قرن بیست و یکم میلادی تمامی اندیشمندان جهان به این نتیجه رسیده اند که برای دستیابی به یک زندگی‌ آرام که حداقل نیازهای یک انسان را فراهم سازد، میبایست همه دولتمردان در چهار گوشه کره خاکی سیستم حقوقی و مدنی پیشرفته ای را برای مردم کشورشان در نظر بگیرند و خوشبختانه این مسالهٔ حائز اهمیت در اکثر نقاط دنیا اجرا میشود و ارگانهای بین المللی نیز بشدت پیگیر اجرای این قوانین از طریق مجاری دولتی در هر کشوری میباشند.

ادامه مطلب پژواک حقوق بشر در ایران…

پژواک حقوق بشر در ایران…

در قرن بیست و یکم میلادی تمامی اندیشمندان جهان به این نتیجه رسیده اند که برای دستیابی به یک زندگی‌ آرام که حداقل نیازهای یک انسان را فراهم سازد، میبایست همه دولتمردان در چهار گوشه کره خاکی سیستم حقوقی و مدنی پیشرفته ای را برای مردم کشورشان در نظر بگیرند و خوشبختانه این مسالهٔ حائز اهمیت در اکثر نقاط دنیا اجرا میشود و ارگانهای بین المللی نیز بشدت پیگیر اجرای این قوانین از طریق مجاری دولتی در هر کشوری میباشند.

در شرایطی که اکثر مردم دنیا از آزادی بیان، آزادی اندیشه و مطبوعات و امنیت قضایی برخوردارند، مردم کشور ما از مسائلی‌ دور از شأن ملت با فرهنگ ایران همچون سنگسار، تبعیض جنسیتی‌، اعدام نوجوانان و قتلهای ناموسی به شدت در رنجند.

سنگسار که یکی‌ از وحشیانه ‌ترین و ضد انسانی‌‌ترین کیفرهای تاریخ بشری است، در ایران به عنوان کریه ترین و شرم آور‌ترین حلقه‌های جنایت دولتی و ابزارهایی است که برای تحمیل نابرابری‌ها به مردم ما تحمیل میشود. این در حالی‌ است که نظام جمهوری اسلامی ایران تنها نظام سیاسی در دنیاست که بیش از ۳۰ سال به طور مداوم و سیستماتیک  اقدام به اجرای این حکم می‌کند.  در سی سال اخیر میتوان به ۹۹ تا ۱۰۹ مورد اجرای حکم سنگسار اشاره کرد که آمار واقعی مسلما بیش از این میزان می‌باشد و این در حالی‌ است که قسمت اعظم این موارد را زنان تشکیل میدهند.

در جامعه‌ سنتی‌ مذهبی ایران، زنان ایرانی‌ که جزو ضعیف ترین و آسیب پذیرترین اقشار جامعه ما هستند، در سیستم قانون گذاری بشدت مردسالار، از حق طبیعی خود برای احراز پستهای کلیدی محروم شده اند. ”ستم نهانی” که در بطن جامعه ما جریان دارد و هیچ گونه آماری از آن در دست نیست و افسوس که بعضی خانواده های متعصب نیز دختران خود را از ادامه تحصیل در دانشگاه باز می دارند و تنها وظیفه آنان را کهنه شویی و انجام امور محوله در پذیرایی بهتر از “اربابان مذکر” و نه شرکای عشقی و احساسی زندگیشان میدانند.

امروزه در عقب مانده ترین قوانین جامعه بشری نیز در نظر گرفتن سن ارتکاب جرم، موردی کاملا تعریف شده و با در نظر گرفتن مسائل جامعه شناسی و پزشکی مبتنی بر واقعیات غیر قابل انکار می باشد. متاسفانه در گذر سالها، به گواهی صفحه حوادث روزنامه های رسمی چاپ داخل کشور گزارشهایی مبنی بر اجرای نه چندان معدود حکم اعدام جوانانی در دست است که در سنین نوجوانی مرتکب جرم شده بودند و تا رسیدن به سن قانونی اجرای حکم، زندانی منتظر فرجامی تلخ بوده اند.

دیگر میوه تعصب و جهالت، قتلهای ناموسی است که متاسفانه آمار آنهم در کشور ما سیر صعودی دارد. میوه مسموم درخت تعصبات مذهبی در جامعه سنتی ایران، که ریشه در خاک افکاری پوسیده و متعلق به جوامع بدوی دارد و از مردابهای افکار واپس گرایانه تغذیه میشود. قربانیان این قتلها  شاهدان خاموش ابراز غیرت مردانی هستند که شتر را با بارش میخورند، اما پشه را نعل میکنند.

نبرد ما با انسانها نیست، وظیفه خود میدانیم که پژواک ناله رنجدیدگان کشورمان ایران باشیم. وظیفه خود میدانیم که با آگاه سازی و تلاش برای تصحیح مناسبات انسانهایی که در چرخه وهم آور و گاه بیصدای چرخ دنده های روابط غلط فعلا حاکم بر جامعه کشورمان خرد می شوند، گامی در برهم زدن این بازی اهریمنی برداریم. باشد که در گسترش ملکوت خداوند نقشی درخور ایفا کنیم. گسترش ملکوت او که فرمود: نزد من بیایید ای تمامی گرانباران، من شما را آرامی می بخشم…

نمایش بدون بلیط: رقص مرگ بر فراز …

22 فوریه 2014

نمایش بدون بلیط: رقص مرگ بر فراز میدان های شهر خبر کوتاه بود، اما به قدر کافی برای به صدا درآوردن ناقوس های خطر قدرت داشت: ” کودک ۱۲ ساله ای خود را حلق آویز کرد”. مهران که تنها دوازده … (ادامه…)

مشکلات زنان شاغل

18 فوریه 2014

در شرایطی که افزایش تحریم ها، فشار اقتصادی و تورم روزافزون موجب بروز بسیاری از مشکلات برای زنان کارگر و کارمند شده است و در هنگامی که تعدادی از زنان بدلیل نداشتن شغل مناسب و فشار اقتصادی به روسپیگری روی … (ادامه…)

همسرکشی

13 فوریه 2014

تعریف اصطلاح “همسرکشی” اقدام به کشتن زن یا شوهر توسط همسر می باشد که برجسته ترین مورد قتلهای خانوادگی ایران در سال 1390 بوده است. زنها معمولا زمانی اقدام به قتل شوهرشان می کنند که یا با خشونت روبرو می … (ادامه…)

فروش کلیه در ایران

10 فوریه 2014

ایران تنها کشوری است که فروش کلیه در آن آزاد است و امروزه این تجارت غیر انسانی در جمهوری اسلامی به راهی برای کسب درآمد برای اقشار کم درآمد تبدیل شده است. آگهی های فروش کلیه حاکی از این حقیقت … (ادامه…)

زنان زندانی: مسائل بهداشت

8 اوت 2012

سلامت فیزیکی زنان با یکسری بیماریهای فیزیکی از قبیل: آسم، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و مرض قند وارد زندانها میشوند. این زنان در هنگام بازداشت به دلیل وجود شرکای متعدد جنسی، مصرف داروهای متناقض و عدم جلوگیری از حاملگی … (ادامه…)

صدور گواهینامه ازدواج، توهین به شعور مردم یا متضمن خوشبختی؟!

8 اوت 2012

برنامه ریزی در حوزه سیاست گذاری برای جوانان در کشور ایران به عهده سازمان جوانان است. این سازمان به تازگی اعلام کرد که دوره هایی برای صدور گواهینامه ازدواج در نظر گرفته اند که در آن ارزشهای ازدواج و نقشهایی … (ادامه…)

سنگسار حکمی در تضاد با خواست خداوند

8 اوت 2012

آنچه که در مورد مجازات زنان درگیر با فحشا در ایران می گذرد، چقدر با آنچه که دیدگاه خداوند به این زنان میباشد متفاوت است. چنانکه در قانون مجازات اسلامی در مورد سنگسار آمده در بند ج ماده 82 اینچنین … (ادامه…)

صفحه 1 از 212
.... ارزش او از جواهرات هم بیشتر است